nabídka/trhací stroje
ZKUŠEBNÍ TRHACÍ STROJ
- základní stroj pro zjišťování mechanických, materiálových vlastností
Univerzální zkušební stroj, trhací stroj neboli "trhačka" - je zařízení pro jednoosé namáhání vzorku materiálu. Anglicky se často používá termín tensile tester nebo universal testing machine (UTM); německy se daný stroj nazývá Zugprüfmaschine nebo jenom Prüfmaschine = tahový zkušební stroj, zkušební stroj.
První doložené zkoušky v tahu prováděl již da Vinci. Tehdy prováděl porovnávací tahové zkoušky pevnosti lan, kdy na jedné straně sloupu byl koš se závažím a na druhé straně lano, které byl namáháno tahem.
Počátky zkušebních strojů pro zkoušky v tahu jsou spojeny s průmyslovou revolucí, rozvojem oceláren a (jak to často bývá) několika významnými nehodami. Všechny tyto příčiny daly podnět k vývoji prvních zkušebních strojů. Jméno resp. značka prvních výrobců se používá dodnes, ale samotné společnosti se již za oněch řadu let sloučily se společnostmi jinými.
Trhací stroj
Obecně se dá říci, že zkušební trhací stroj je zařízení složené ze dvou svislých pevných sloupů nahoře spojených pevným příčníkem, dole jsou rovněž spojené pevným příčníkem, takže pak jakoby tvoří tuhý rám (obrazu). Uprostřed tohoto rámu se pohybuje příčník, který se posunuje nahoru a dolu. Pohyb příčníku zajišťuje buď hydraulický olej - pak se jedná o píst nebo elektromotor, kdy příčník je uložen na dvou šroubech se závitem (viz obrázek na konci stránky).
Ve většině případů se trhací stroje vyrábí ve vertikální podobě. Pouze ve výjimečných případech se vyrábí v horizontální podobě a to v případě, že se jedná buď o malé přístroje, které se vejdou na stůl nebo naopak o velké stroje, které testují například lana v délce několika metrů.
Hydraulický trhací stroj se používá pro vyvozování větších tahových/tlakových sil - od 200kN do několika MN nebo pro dynamické zatěžování - cyklické namáhání vzorků a celých součástí.
Elektromechanický zkušební stroj se díky rozšíření kuličkových šroubů všechny ostatní pohybové šrouby přestaly u zkušebních strojů prakticky používat - např. s trapézovým závitem (dříve doména DDR).
U menších sil cca do 5kN se používají zkušební stroje jednosloupové. Jejich výhodou je potřeba menšího prostoru, ale na druhou stranu je není možné vybavit jakýmkoliv rozměrnějším příslušenstvím. Např. komorou, větším zkušebním přípravkem apod.
Univerzální zkušební stroje evropského původu
Do našich zemí se dovážely trhací stroje převážně východoněmecké provenience - WPM Werkstoffprüfsysteme Leipzig - první zkušební stroj zkonstruovaný 1890 pro měření pevnosti textilních vláken. Tyto stroje jsou v současnosti (bohudíky) nahrazovány.
Nicméně i ze Západu se dovážely zkušební stroje. Jednalo se hlavně o trhací stroje značky Amsler - později Roell resp. Zwick / Roell.
Švýcar Jacob Amsler-Laffon sestrojil první elektromechanický zkušební stroj v roce 1854, v roce 1880 pak následoval hydraulický zkušební stroj. Společnost Amsler, podobně jako společnost Mannheim Machine Factory (MFL - první zkušební stroj 1870) byla v 80. letech 20. století převzata společností Roell, která vznikla založením pány Roell a Korthaus v roce 1921. Společnost Zwick byla založena v roce 1935 a v roce 1992 se spojila se společností Roell. Tím vznikla dodnes známá značka Zwick / Roell.
Trhací stroje zámořské výroby
Ze Západu se k nám dovážely v 80. letech 20. století zkušební stroje z Anglie a to hlavně pro instituce/společnosti národního významu.
Anglické zkušební stroje Instron, které byly dodávány do zkušeben oceláren, hutí, výzkumných ústavů - letectví apod.
Instron jako společnost byla založena v roce 1946 v MIT Massachusetts pány Hindmannem a Burrem, protože dosavadní používané stroje nebyly dostatečně přesné pro zjišťování mechanických vlastností při tahových zkouškách nových materiálů např. nylon. Tyto materiály se začaly používat v rámci II. světové války pro padáky a byly využity i při výsadku v Normandii.
V roce 1960 byla založena evropská pobočka ve Velké Británii. V současnosti patří společnost Instron od roku 2005 do americké skupiny ITW, kam patří v době přikoupená i společnost MTS.
Trhací stroje ze Země vycházejícího slunce
Poslední společností s více než stoletou tradicí výroby zkušebních strojů je japonská společnost Shimadzu. Společnost Shimadzu byla založena roku 1875 panem Genzem Shimadzu a následně ji převzal jeho syn.
První zkušební trhací stroj značky Shimadzu je datován do roku 1917. V 50. letech 20. století pak trhací stroje získávají záznam křivky na papír a od toho je také odvozen název modelové řady Autograph - tedy stroje s automatickým záznamem, který se používá do dneška. Protože zaznamenat křivku síla - prodloužení není dnes velká věda, používá se zkrácené označení řady AG.
Shimadzu stále inovuje modelové řady trhacích strojů a technickou špičku - nejlepší trhací stroj - představuje modelová řada AGX-V, která získala v roce 2020 iF Design Award.
Shimadzu v Evropě působí od roku 1968 a od té doby se trhací a zkušební stroje této značky dováží i do ČR a SR.
Nabídka trhacích strojů a dalších produktů Shimadzu v přiloženém katalogu: